SIHPA požiadala SZĽH o zriadenie Fondu na ochranu príjmov hráčov, oslovila aj štátneho tajomníka pre šport

SIHPA požiadala SZĽH o zriadenie Fondu na ochranu príjmov hráčov, oslovila aj štátneho tajomníka pre šport

Z dôvodu zrušenie Tipsportligy sa mnohí hráči obracajú na SIHPA s otázkou čo sa bude diať s ich príjmami. Všetky kluby aj pri ich najlepšej vôli pravdepodobne nebudú môcť hráčom zaplatiť všetko čo by dostali, keby sa liga hrala, nakoľko straty klubov budú veľmi veľké. SIHPA preto včera kontaktovala vedenie SZLH so žiadosťou o zriadenie Fondu na ochranu príjmov hráčov. SZĽH v posledných rokov vykazuje najvyššie príjmy z reklamných partnerstiev, rovnako v posledných rokoch rástli aj príjmy zväzu zo štátnych zdrojov. Okrem toho SZĽH vykázal zisk aj v rámci MS 2019 v Bratislave a Košiciach.

Prezident SIHPA Oliver Pravda: „FIFA a FIFPro už zriadili globálny fond na ochranu príjmov futbalistov, od IIHF však toto očakávať zatiaľ nie je možné. Preto sme požiadali o stretnutie prezidenta a vedenie SZĽH a požiadali sme o zodpovedný prístup zväzu v tejto zložitej situácii, pretože hokejisti budú jednou zo skupín obyvateľstva, ktorá bude súčasnou zdravotnou situáciou ekonomicky negatívne ovplyvnená. Všeobecne platí, že hokejisti majú 8 mesačné zmluvy do konca apríla, teraz hrozí že dostanú zaplatených len 6 mesiacov z 12. Všetci športovci nie sú milionári, väčšina zarába toľko, že dvojmesačný výpadok príjmov môže byť pre nich veľký problém. Rovnako ako všetci ostatní tiež musia platiť hypotéky a starať sa o svoje rodiny. Máme informácie, že kluby sa budú snažiť, aby hráčom zaplatili čo najviac, ale neviem v akom rozsahu a či vôbec sa to podarí, preto nečakáme a konáme.“

Situácia sa však čoskoro nemusí týkať len hokejistov, ale podobní osud môže postihnúť aj ostatných športovcov. „Včera som kontaktoval štátneho tajomníka pre šport Jozefa Gönciho, s ktorým sme sa dohodli, že budúci týždeň sa stretneme a začneme túto situáciu riešiť systematicky, lebo výpadok príjmov sa teraz týka najmä hokejistov, ale to neznamená, že sa to o pár dní nebude týkať aj futbalistov, basketbalistov, volejbalistov a hádzanárov. Myslím si, že práve teraz by mal štát prijímať sociálne balíčky na pomoc najohrozenejším skupinám občanov. Oceňujem že pán štátny tajomník uvítal túto iniciatívu, chápe vážnosť situácie a okamžite po vybavení najurgentnejších záležitostí túto tému začneme riešiť.“ dodal na záver Oliver Pravda.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.