Hokejisti v pasci! Národný inšpektorát práce varuje: „Odporúčame uzavrieť zamestnanecké zmluvy.“ SZĽH musí konať!

Hokejisti v pasci! Národný inšpektorát práce varuje: „Odporúčame uzavrieť zamestnanecké zmluvy.“ SZĽH musí konať!

SIHPA upozorňuje všetkých svojich členov, aby požadovali v sezóne 2018/2019 od klubov zamestnanecké zmluvy (vzor na stiahnutie TU)!

Takmer všetky hokejové kluby v rámci Extraligy tvrdia, že zákon im umožňuje podpisovať s hokejistami SZČO zmluvy, avšak hokejové kluby sú asi jediné, ktoré majú takýto názor. SIHPA už v roku 2017 získala jednoznačné stanovisko Inšpektorátu práce Žilina, ktoré jasne potvrdilo, že hokejisti musia už od 1.1.2016 podpisovať zamestnanecké zmluvy. Toto stanovisko sme poslali všetkým klubom, ktoré ho však ignorovali a vystavili seba, ale aj hráčov hrozbe vážnych sankcií zo strany štátu.

SIHPA v roku 2018 požiadala tento krát o stanovisko Národný inšpektorát práce, ktoré SIHPA dostala minulý týždeň. Národný inšpektorát práce, ako orgán príslušný na posudzovanie toho, či daná práca má znaky závislej práce sa jednoznačne stotožnil so stanoviskom Inšpektorátu práce Žilina z roku 2017. Celé znenie stanoviska NIP z mája 2018 si môžete prečítať TU. Ak sa kluby rozhodnú ignorovať takéto informácie od príslušných kontrolných orgánov, tak vedome porušujú zákony a nútia porušovať zákony aj hokejistov .

Prečo teda kluby porušujú zákony? Pretože to je pre kluby výhodné. Kluby sa absolútne zbavujú akejkoľvek zodpovednosti, a všetku zodpovednosť a riziko majú na svojich pleciach hokejisti, pretože práve hokejisti budú musieť sami za seba zaplatiť dane a odvody, ktoré za nich od 1.1.2019 nezaplatí klub. Toto v rozhovore pre SIHPA potvrdil aj prokurátor Generálnej prokuratúry SR JUDr. Peter Sepeši: „Hráčom hrozí pokuta za priestupok na úseku nelegálneho zamestnávania až do výšky 331 eur aj opakovane. Horším následkom pre hráčov však bude doplatenie daní a odvodov za obdobie, za ktoré v rozpore so zákonom deklarovali, že majú status SZČO, hoci vykonávali šport formou závislej práce na základe zmluvy uzavretej po 1.1.2016„. Celý rozhovor s JUDr. Sepešim si môžete prečítať TU.

Minulý týždeň prebehlo na pôde SOV stretnutie vedenia SOV so zástupcami piatich najväčších športových zväzov na Slovensku. „Prezident SOV nás informoval, že zástupcovia všetkých piatich najväčších športových zväzov sú si vedomí skutočnosti, že seniorské kluby musia mať minimálne od sezóny 2018/2019 zamestnanecké zmluvy, čo za hokej mal na spoločnom stretnutí potvrdiť aj generálny sekretár SZĽH JUDr. Valíček. Ja očakávam, že nezostane len pri slovách hlavných predstaviteľov zväzu a vedenie SZĽH zaujme principiálny postoj v súlade so zákonom a konečne sa postaví aj za hráčov, ktorí tvoria základ SZĽH. Práve teraz, keď sa rozhoduje o tom, či sa uzatvorí nová zmluva medzi SZĽH a PRO-HOKEJom má vedenie SZĽH jedinečnú príležitosť ukázať, či zväzu aspoň trochu záleží aj na hráčoch. V prípade že SZĽH nebude v tejto veci konať a hodí hráčov cez palubu, tak až od nasledujúcej sezóny môžu prísť skutočné protesty hráčov proti vedeniu klubov a SZĽH, ktoré v minulosti nemali obdobu. Ak SZĽH zostane v tejto veci nečinný, tak práve SZĽH bude ten subjekt, ktorý bude niesť zodpovednosť za hroziace existenčné problémy a exekúcie hráčov v najbližších rokoch.“ uviedol prezident SIHPA a člen legislatívno-právnej komisie SOV JUDr. Oliver Pravda, ktorý tiež však jedným dychom doplnil: „V SIHPA ako aj v rámci Slovenského olympijského výboru sme si vedomí toho, že prechod na zamestnanecké zmluvy znamená zvýšené náklady pre kluby. Preto ak chceme mať na Slovensku kvalitné profesionálne kluby a súťaže, tak štát musí prijať nástroje, prostredníctvom ktorých umožní, aby kluby mali prístup k väčším príjmom. Osobne som na pôde SOV navrhol riešenia, v dôsledku ktorých bude možné, aby kluby získali viac financií, či už od štátu, alebo zo súkromného sektora. Jediným východiskom v tejto situácii je, že hráči a kluby všetkých piatich najväčších športových zväzov spoločne s SOV, ktorý by mal byť hovorcom a lídrom celej iniciatívy, predloží štátu návrhy rôznych riešení pre podporu profesionálnych klubov. Následne je ale nevyhnutné, aby štát v čo najkratšom možnom čase tieto návrhy prijal a implementoval, v ideálnom prípade už k 1.1.2019. V prípade, že štát nebude konať, je potrebné aby konal SZĽH a finančne pomohol extraligovým klubom z komerčných peňazí zväzu, ktoré nie sú účelovo viazané ako peniaze zo štátu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.