Ako rozhodne disciplinárka v prípade filmovania Brejčáka z HC 05 BB?

Ako rozhodne disciplinárka v prípade filmovania Brejčáka z HC 05 BB?

V druhom zápase semifinále play-off Tipsport ligy, ktoré sa odohralo minulý piatok medzi HK Nitra a HC 05 Banská Bystrica došlo k stretu útočníka HK Nitra Róberta Lantošiho a obrancu Jána Brejčáka, pričom hlavný rozhodca vylúčil oboch hráčov na dve minúty. Útočník HK Nitra dostal 2 minúty za držanie a obranca HC 05 dostal 2 minúty za „filmovanie“. Oficiálny zápis stretnutia je dostupný tu.

V našich podmienkach sme si nejako zvykli na to, že je normálne vylučovať aj faulujúceho hráča (v tomto prípade útočníka HK Nitra) ako aj faulovaného hráča (obrancu HC 05), ktorý pád „prifilmoval“. Je otázne či má význam trestať prifilmovanie niečoho, pretože buď Lantoši fauloval a mal byť vylúčený, alebo Brejčák filmoval, a Lantoši nemal byť vylúčený. Za filmovanie sa má vylučovať vtedy, keby Brejčák očividne (preexponovane) konal tak, aby napriek čistému zákroku Lantošiho rozhodcu oklamal s úmyslom, aby Brejčák poškodil Lantošiho. Rozhodca musí v milisekunde vyhodnotiť, či Brejčák očividne a úmselne filmoval, čo môže byť často náročné a aj to je asi jeden z dôvodov prečo sa rozhodcovia rozhodnú potrestať oboch. Prečo ale hovoríme o očividnom a úmyselnom filmovaní?

Pretože presne tak znie pravidlo ľadového hokeja č. 138 – „Predstieranie pádu alebo zranenia“:
DEFINÍCIA pravidla 138: Hráč, ktorý očividne predstiera pád alebo zranenie s úmyslom, aby bol potrestaný protihráč. Hráčovi, ktorý predstiera, že bol faulovaný protihráčom, bude uložený menší trest.

Ak to rozhodca vyhodnotí tak, že vylúči oboch, nikto s tým nič už nemôže urobiť. Avšak ak je hráč vylúčený za filmovanie, tak automaticky začne konať Disciplinárna komisia SZĽH (DK), tak ako počas celej tejto sezóny. O spôsobe fungovania DK sme sa kriticky zmienili v našom predchádzajúcom článku a to aj v súvislosti so skúmaním úmyslu hráčov porušiť nejaké pravidlo.

Povinnosťou DK SZĽH teda bude v prípade Jána Brejčáka z HC 05 preukázať tomuto hráčovi, že očividne nafilmoval pád s úmyslom, aby vylúčili práve Lantošiho z HK Nitra. Každý, kto bol na zápase alebo pozorne sledoval prenos z tohto zápasu si mohol všimnúť, že prvá reakcia Jána Brejčáka bol neveriacky pohľad a otázka, či vážne rozhodca vylučuje aj jeho. Teda nevieme si predstaviť, ako by mohla DK dokázať Brejčákovi očividný úmysel.

Pokiaľ DK toto očividné konanie s úmyslom Brejčákovi nepreukáže, tak platí všeobecná zásada, ktorá platí na celom svete a ktorá sa volá „in dubio pro reo“, teda „v pochybnostiach prospech obvineného“. Preukázanie úmyslu nie je možné na základe pocitov, presvedčenia a domnienok členok DK, ktorí budú o tomto prípade rozhodovať. Úmysel sa dá preukázať výlučne na základe objektívnych nespochybniteľných dôkazov. Domnievame sa, že jediný spôsob ako by DK mohla dodatočne potrestať Brejčáka je ten, že sám Brejčák by sa priznal k tomu, že svoj pád nafilmoval s úmyslom, aby vylúčili Lantošiho. Ak DK nedokáže Brejčákovi takýto úmysel, tak ho v žiadnom prípade nemôže potrestať.

Uvidíme, či sa DK zachová profesionálne a Jána Brejčáka z HC 05 nepotrestá. V opačnom prípade už teraz odporúčame, aby sa Ján Brejčák, v prípade že mu DK udelí trest, odvolal. Hádam sa DK tento krát rozhodne svoje rozhodnutie hráčom, klubom a verejnosti aj vysvetliť.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.