POZOR – hokejisti majú povinnosť platiť sociálne poistenie!

POZOR – hokejisti majú povinnosť platiť sociálne poistenie!

SIHPA už od začiatku svojho pôsobenia v Tipsport lige vysvetľuje svojim členom na osobných stretnutiach, že na základe zákona č. 440/2015 Z. z. o športe, majú byť podľa názoru SIHPA hráči zamestnanci. Rovnaký názor si osvojila aj Sociálna poisťovňa. Kluby si zákon o športe vykladajú inak, sú opačného názoru a teda podpisujú s hráčmi aj naďalej SZČO zmluvy tak, ako to robili pred prijatím zákona o športe.

Tento rozdielny prístup Sociálnej poisťovne a klubov však prináša v praxi zásadné komplikácie. Jedna z komplikácii súvisí s registráciou hokejistov v Sociálnej poisťovni. Zjednodušene, na začiatku sezóny po podpise zmluvy sa príde každý hokejista prihlásiť do Sociálnej poisťovne. Pred prijatím zákona o športe postupovali všetci jednotne a praxi to bolo realizované tak, že kolektívni športovci, teda aj hokejisti sú SZČO. Na základe toho pracovník Sociálnej poisťovne vytvoril kópiu hráčskej zmluvy každého hráča, zaregistroval ju v systéme a následne Sociálna poisťovňa vyčíslila výšku sociálneho poistenia každého hráča.

Po prijatí zákona o športe však došlo k zmene. Táto zmena spočíva v tom, že zákon o športe umožňuje profesionálnym športovcov, ktorí sú zamestnanci na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu (uzavretej podľa §35 zákona o športe) neplatiť, resp. platiť dobrovoľne sociálne poistenie od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2018. Teda, keď hokejista príde na začiatku sezóny so svojou zmluvou do Sociálnej poisťovne, tak príslušný pracovník podľa názvu zmluvy zistí, že hokejista je „profesionálny športovec“. V tomto momente dochádza k problému, pretože Sociálna poisťovňa automaticky predpokladá, že na základe zákona o športe má hokejista uzatvorenú zmluvu v zmysle §35 zákona o športe, teda zmluvu o profesionálnom vykonávaní športu a teda Sociálna poisťovňa automaticky predpokladá, že hokejista je zamestnanec. Preto sa v praxi stáva to, že pracovníci Sociálnej poisťovne ani neregistrujú zmluvy hráčov a automaticky im povedia, že oni sociálne poistenia platiť nemusia. To je pravda, ale iba ak sú hráči zamestnanci podľa zákone o športe.

V Tipsport lige sú zamestnancami iba hráči v klube HC Košice. V ostatných kluboch sú hráči stále SZČO, pričom ich hráčska zmluva sa volá „Zmluva o výkone profesionálnej športovej činnosti“. Nakoľko hráči ani pracovníci Sociálnej poisťovne nemajú potrebnú detailnú znalosť právnych predpisov, a názov SZČO zmlúv a zamestnaneckých zmlúv je veľmi podobný, tak tento rozdiel si nevšimnú a neriešia. To je ale zásadná chyba, pretože ak je hokejista SZČO, tak je povinný platiť sociálne poistenie tak, ako ho platil pred prijatím zákona o športe. V preklade to znamená, že SZČO hokejisti musia riadne platiť sociálne poistenie aj v období od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2018.

Od 1. 1. 2019 si hokejisti už na platenie sociálneho poistenia nemusia dávať pozor, nakoľko podľa zákona o športe budú všetky SZČO zmluvy automaticky považované za zamestnanecké zmluvy, čo znamená, že za platenie odvodov do Sociálnej poisťovne bude  od 1. 1. 2019 zodpovedný ich zamestnávateľ, teda klub (druhá veta §102 ods. 4 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe).

Preto vyzývame všetkých členov SIHPA, aby túto svoju povinnosť nezanedbávali, nakoľko sa domnievame, že štátne orgány majú všetky potrebné informácie (napríklad z daňového priznania) na to, aby vedeli určiť, či sociálne poistenie SZČO hokejisti mali platiť a či ho reálne aj zaplatili. Zároveň si našich členov dovoľujeme upozorniť, že v prípade nezaplatenia odvodov do Sociálnej poisťovne môže dôjsť aj k sankcionovaniu hráčov zo strany Sociálnej poisťovne.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.