Prestupový termín 1.3.2018 a prerušenie Tipsport ligy počas olympiády – ako dopadlo referendum hokejistov Tipsport ligy?

Prestupový termín 1.3.2018 a prerušenie Tipsport ligy počas olympiády – ako dopadlo referendum hokejistov Tipsport ligy?

Súčasná situácia týkajúca sa presunu prestupového termínu v Tipsport lige na 1. 3. 2018, následné vetovanie tohto rozhodnutia prezidentom SZĽH vyvrcholí zajtra, teda vo štvrtok 25. 1. 2018, kedy bude Výkonný výbor hlasovať o tom, či prelomí veto prezidenta SZĽH a prestupový termín sa opäť posunie na 1. 3. 2018, alebo či definitívne zostane v platnosti k poslednému dňu januára 2018.

Odhliadnuc od toho, že Tipsport liga mala byť počas olympiády prerušená už pred začiatkom sezóny, ako aj od nekoncepčného presúvania prestupových termínov počas rozbehnutej sezóny, je situácia v slovenskom hokeji a najmä v Tipsport lige taká aká je.

Či už jednotlivé Tipsport ligové kluby, Tipsport liga ako taká, alebo SZĽH majú svoje záujmy, ktoré sa snažia presadiť. V posledných dňoch sa o týchto témach a vzťahoch dosť popísalo či už v médiách alebo internetových diskusiách. Všetkým zainteresovaným je jasné, že ideálny stav by bol taký, keby:
– Tipsport liga rozhodla pred začiatkom sezóny o prerušení ligy počas olympiády,
– SZĽH a kluby boli oboznámené s tým, že podľa §8 ods. 10 zákona o športe „každá športová organizácia (teda klub) je povinná umožniť osobe s jej príslušnosťou účasť na športovej reprezentácii“.

Tým pádom by pravdepodobne nedošlo ani k posúvaniu prestupového termínu, ani k problémom pre kluby počas sezóny, pretože by boli oslabené o hráčov ktorých uvoľnili na olympiádu a nebola by tu ani kauza s uvoľnením asistenta trénera olympijského výberu.

V správaní všetkých je možné nájsť svoje rácio, ale asi neexistuje na tieto otázky jednoznačne správna alebo nesprávna odpoveď. Hráčska asociácia SIHPA háji záujmy svojich členov v Tipsport lige a stanovisko v niektorých veciach zaujme na základe väčšiny hlasov v takomto malom referende. Inak tomu nebolo ani v tejto situácii a navyše podľa názoru SIHPA bude pre verejnosť zaujímavé spoznať názor hráčov Tipsport ligy na tieto témy, pretože hráči zo všetkých klubov reprezentujú celkom širokú vzorku osobností a názorov, ktorých sa tieto veci priamo týkajú.

Preto sme si prostredníctvom členov hráčskej rady SIHPA, ktorá je tvorená jedným hráčom z každého Tipsport ligového tímu, nechali zodpovedať dve otázky, o ktorých sa bude rozhodovať vo štvrtok na Výkonnom výbore SZĽH. Otázky zneli:

1.) Súhlasíte s posunutím prestupového termínu na 1.3.2017? Áno/Nie

2.) Ak by došlo k hlasovaniu o prerušení extraligy počas olympiády, súhlasíte s prerušením ligy na tento čas? Áno/Nie.

Upozorňujeme, že v čase, kedy sme robili anketu medzi hráčmi, ešte nebola na stole ponuka prezidenta SZĽH pána Kohúta na posunutie len niektorých zápasov počas olympiády.

Výsledky hlasovania dopadli nasledovne:

1. otázka:

7 tímov – Nie
2 tímy – Áno

1 tím – zdržal sa

2. otázka:

5 tímov – nie
4 tímy – áno

1 tím – zdržal sa

Pri druhej otázke ale hráči jedného tímu vyjadrili svoj názor, že pokiaľ by sa hlasovalo len o posunutí niektorých zápasov počas olympiády, tak by hlasovali opačne, teda za možnosť áno a v tom prípade by hlasovanie o druhej otázke dopadlo opačne, teda 4 tímy- nie, 5 tímov – áno, 1 tím – zdržal sa.

SIHPA je názoru, že podmienky súťaže by sa v priebehu sezóny nemali meniť. Nakoľko hráči hlasovali tak, že sú za prestávku počas olympiády, ktorú hráči využijú na oddych a prípravu na play-off, čo SIHPA písomne navrhovala schváliť PRO-HOKEJu ešte v roku 2017 pred spustením celej tejto kauzy, tak sa domnievame, že je primerané v tomto prípade spraviť výnimku a pristúpiť k schváleniu posunutia niekoľkých zápasov počas ZOH 2018.

S výsledkami tohto hlasovania oboznámila SIHPA aj svojho zástupcu vo Výkonnom výbore SZĽH Jožka Stumpela, ktorý bude vo štvrtok hlasovať spolu s ostatnými členmi VV SZĽH o týchto otázkach. Stanovisko hráčov je teda nasledovné:

1. Hráči sú za zachovanie pôvodného prestupového termínu a nesúhlasia s jeho presunutím na 1. 3. 2018.

2. Hráči sú proti úplnému prerušeniu súťaže počas olympiády, avšak súhlasia s posunutím niekoľkých zápasov počas olympiády, čo hráčom Tipsport ligy dovolí oddýchnuť si, doliečiť sa a pripraviť sa na play-off.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.