Jožko Stümpel zvolený za člena SOV!

Jožko Stümpel zvolený za člena SOV!

Jožko Stümpel sa stal členom SOV!

Zástupca SIHPA vo Výkonnom výbore SZĽH dosiahol v posledných voľbách do Slovenského Olympijského Výboru fantastický úspech, nakoľko bol zvolený za individuálneho člena SOV. Ako vníma tento úspech a čo si myslí o súčasnej situácii v slovenskom športe a v hokeji?

SIHPA: V decembri Vás zvolili za individuálneho člena SOV. Gratulujeme Vám k tomuto fantastickému úspechu. Ako došlo k tomu, že si sa rozhodol kandidovať na tento post?

JS: Ďakujem pekne. S prezidentom SZĽH Martinom Kohútom sme sa dohodli, že by som bol vhodným kandidátom z hokejového prostredia na post individuálneho člena SOV. Finálne rozhodnutie padlo aj na základe rozhovoru s vtedajším prezidentom SOV pánom Chmelárom, ktorý ma v tejto aktivite podporil. Obom pánom veľmi pekne ďakujem za podporu.

SIHPA: Prikývli ste na túto ponuku hneď?

JS: Samozrejme, je to pre mňa obrovská česť byť členom SOV.

SIHPA: Čo bude tvoje úloha ako individuálneho člena SOV v rámci olympijského výboru?

JS: Je to v prvom rade čestná a reprezentatívna funkcia. Individuálni členovia zastávajú v SOV názory športovcov a majú poradný hlas pri zasadnutiach orgánov SOV, na ktorých sa zúčastňujú.

SIHPA: Reprezentujete SIHPA vo Výkonnom výbore SZĽH, kde sa snažíte presadzovať záujmy hráčov na Slovensku. Koho záujmy budete hájiť v SOV? 

JS: Mojim cieľom v SOV bude predovšetkým poskytnúť pohľad športovca, pretože pohľad športovca je v mnohých veciach odlišný od pohľadu funkcionárov klubov a zväzov. Myslím si, že tento iný uhol pohľadu môže pozitívne ovplyvniť niektoré rozhodnutia SOV. Tam kde to bude v mojich silách, urobím maximum preto, aby boli zohľadnené požiadavky hokejistov. Taktiež ak bude na to príležitosť, tak sa budem snažiť začleniť športovcov a ľudí podporujúcich hráčov do aktivít SOV, nakoľko z doterajšej spolupráce SIHPA viem, že takýchto šikovných ľudí určite máme.

SIHPA: Ako môžu jednotliví športovci prispieť k zlepšeniu situácie v slovenskom športe?

JS: Primárne pomôžu najmä tým, že budú dosahovať fantastické výsledky na domácich aj medzinárodných podujatiach. Z dlhodobého hľadiska má podľa môjho názoru obrovský význam, aby športovci pochopili význam zákona o športe a začali svoje názory presadzovať prostredníctvom svojich asociácií v ktorých sa budú združovať. Doteraz som osobne v slovenskom športe neregistroval organizovanú aktivitu športovcov, čo mi veľmi chýbalo. Ako prvý v podmienkach nového Zákona o športe pochopili túto situáciu hokejisti, ktorí založili SIHPA, čomu sa veľmi teším. Následne sa k nim pridali aj futbalisti, ktorí si taktiež založili svoju asociáciu s názvom Únia futbalových profesionálov. Tieto projekty majú zásadný význam pre našich športovcov a som presvedčený, že časom sa aj v ostatných športoch vytvoria hráčske asociácie. Teda zhrnul by som to tak, že jednotliví športovci môžu najviac pomôcť a ovplyvniť smerovanie slovenského športu tak, že budú jednotne presadzovať svoje záujmy prostredníctvom hráčskych asociácií, ktoré ich zastupujú.

SIHPA: Poďme ešte k zopár hokejovým otázkam. Čo je podľa Vášho názoru prvá vec, ktorá je potrebná zmeniť v prospech hráčov na Slovensku?

JS: Vnímam to tak, že na Slovensku by si kluby mali uvedomiť, že hráči sú to najcennejšie čo majú a mali by sa k nim tak aj správať. Kluby by si mali uvedomiť, že svojim hráčom musia preukázať rešpekt, musia načúvať ich požiadavkám a snažiť sa im vytvoriť také podmienky, aké majú v hráči v zahraničí. Tu nemám na mysli výšku platov, ale najmä zmluvné podmienky na základe ktorých hráči pôsobia v klube. Často počúvam, že hráči sú znechutení znením zmlúv, pretože zmluvy s klubmi sú nastavené výlučne v prospech klubov. Nemôžme chcieť od hráčov, aby mali pohodu na hokejkách a podávali špičkové výkony, keď nemajú férové zmluvy. Čiže toto by som videl ako tú prvú a podstatnú vec, ktorá by sa mala v seniorskom hokeji na Slovensku zmeniť. My v rámci SIHPA budeme už čoskoro iniciovať v tomto smere zmeny.

SIHPA: Dlhé roky ste hrali v NHL, teraz pôsobíte na Slovensku. Hrali ste v Nitre, v Trenčíne a teraz v Liptovskom Mikuláši. Je veľký rozdiel v hráčskych zmluvách, ktoré sa uzatvárajú v zahraničí v porovnaní so zmluvami medzi klubom a hráčom na Slovensku? V čom vidíte najväčší problém v štandardných zmluvách, ktoré sa dávajú podpisovať hokejistom na Slovensku?

JS: Ja vidím problém v tom, že doteraz neexistuje štandardná zmluva medzi hráčskou asociáciou a vedením Extraligy, alebo jednotlivými klubmi, prípadne zväzom. Je to spôsobené aj tým, že do minulej sezóny tu hráčska asociácia nebola. Napríklad v NHL to funguje tak, že základ zmluvy je rovnaký pre všetky kluby, pričom toto základné znenie zmluvy sú všetky kluby povinné rešpektovať a dodržiavať. My síce máme nejakú štandardnú zmluvu, ktorú podľa mne dostupných informácií pripravil PRO-HOKEJ, ale v tejto sú zohľadnené výlučne požiadavky klubov. Tým pádom pozícia klubu je nepomerne silnejšia oproti postaveniu hráča a hráči sú tak vo veľkej nevýhode. Navyše prax nám ukazuje, že potom ako sa hráč dostane do sporu s klubom, tak kluby, česť výnimkám, nemajú problém zneužiť svoje postavenie a často nedodržia svoje záväzky. V takejto situácii má hráč len veľmi obmedzené možnosti ako hájiť svoje práva.

SIHPA: Ako vnímaš to, že niektoré kluby zastavili proces vzniku Stáleho arbitrážneho súdu SZĽH? Myslíš si, že jeho vznik by bol prínosom pre hokej na Slovensku?

JS: Jednoznačne som presvedčený, že hokejový arbitrážny súd by pomohol zlepšiť situáciu v Slovenskom hokeji. Arbitrážne súdy fungujú vo všetkých vyspelých športoch a ligách. Hlavnou pointou arbitráže je, aby si či už hráč, alebo klub, mohol efektívne vyriešiť svoj spor, dostať sa ku svojim peniazom a podobne. Toto by bol zásadný krok vpred, to by sa ale musel nechať voľný priechod spravodlivosti a férovosti. Vzhľadom na to, že arbitrážny súd vznikol pred začiatkom tejto sezóny, ale stále ešte nefunguje, je spravodlivosť a férovosť v slovenskom hokeji stále problematická záležitosť.

SIHPA: Ako vnímaš ty osobne, resp. tvoji spoluhráči tzv. Štefanské kolo Extraligy, ktoré sa hrá 26.12.2016? Myslíš si že je tento dátum by mal byť vyhradený pre hokej, alebo by bolo lepšie, keby sa nehralo? Prečo to tak vnímaš?

JS: Toto je komplikovaná téma, ktorá má dva rôzne uhly pohľadu. Mne ako hráčovi by určite viac vyhovovalo, keby sa Štefanské kolo nehralo. Bolo by pre mňa skvelé, keby sa som aspoň cez sviatky mohol nerušene tráviť čas s mojou rodinkou. Na druhej strane je hokej obľúbený šport a ľudia, čo ho majú radi, určite sa prídu radi zabaviť a povzbudiť svoj klub aj cez sviatky. Je ale potrebné povedať aj to, že cez sviatky, teda od 20.12.2016 do 3.1.2017 sa odohralo za 15 dní až 6 kôl, čo je podľa môjho názoru počas sviatkov viac ako dosť na to, aby sme vyhoveli fanúšikom a dali im možnosť prísť na štadión počas sviatkov. Včera som si na Facebooku SIHPA prečítal zaujímavý článok o anglickej Premier League a zistil som, že v Extralige máme prísnejší režim. Keby sme mali výhodnejšie podmienky ako v Premier League, tak to akceptujem, bohužiaľ výhodnejšie podmienky ale nemáme.

SIHPA: Ďakujeme za rozhovor a želáme ti v novej funkcii veľa úspechov. GO JOŽKO!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.