Návštevnosť Extraligy počas „Vianočného kola“ dňa 26.12.2016

Návštevnosť Extraligy počas „Vianočného kola“ dňa 26.12.2016

V posledných dňoch prebehli médiami informácie týkajúce sa Vianočného, alebo keď chcete Štefanského kola hokejovej Extraligy. Ako to teda je so Štefanským kolom podľa SIHPA?

Situáciu na základe nálad, ktoré sa šíria medzi hráčmi, výstižne pomenoval práve prezident SIHPA, hráč MšHK Žilina a momentálne tretí najlepší strelec Extraligy, Rastislav Konečný: „Áno, možno sa to prezentuje tak, že sa chceme priblížiť iným ligám na západe, ktoré to majú zaužívané, ale k tým sa priblížme najprv tými zásadnejšími vecami, ako sú hráčske zmluvy, ich podmienky a podobné veci a potom môžeme mať pozlátko v podobe takýchto zápasov.“

K názoru veľkej skupiny hráčov, ktorý výstižne zhrnul Rastislav Konečný, sa pridal aj tréner HKM Zvolen Milan Staš, ako aj tréner MšHK Žilina Milan Jančuška, ktorí vnímajú náladu hráčov vo svojich kabínach. Títo skúsení tréneri uviedli, že je tu mnoho iných vhodných termínov, kedy sa toto kolo môže odohrať aj vzhľadom na to, že v minulosti sa prvé kolo po Vianociach hralo vždy až 28.12.

K situácii sa vyjadril aj český obranca HC Košice Ondřej Šmach: „Domov sa síce dostanem, ale bude to takpovediac na otočku. Budú to také zrýchlené sviatky. Dám si doma jednu či dve večere a skôr než dotrávim kapra so šalátom, naberiem opäť smer Košice.“ Toto sa avšak netýka len legionárov, ale väčšiny hráčov pôsobiacich v Extralige, nakoľko len malé percento hráčov hrá a býva vo svojich rodných mestách.

Médiami prebehli aj iné vyjadrenia našich hráčov. K tejto situácii sa vyjadrili okrem iných napríklad aj Marcel Hossa, Ladislav Nagy, alebo Richard Zedník, ktorí uviedli, že sa tešia na prežitie Štefanského kola spolu s fanúšikmi. Takáto reakcia v rámci marketingovej podpory Štefanského kola je očakávaná, pretože je správne ak hráči podporia svoj klub, svojich fanúšikov a ligu v ktorej pôsobia a malo by to tak byť aj naďalej. Taktiež aj zakladajúci členovia SIHPA Marek Slovák a Erik Čaládi v rámci marketingovej podpory Štefanského kola uviedli, to čo sme povedali vyššie, teda že toto kolo plne rešpektujú a jeho legitímnosť ničím nespochybňujú. Takéto vyjadrenia však nie sú v rozpore s tým, že môže existovať aj lepší termín na odohratie zápasu ako 26.12., pričom ak ide o názor relevantnej skupiny hráčov, tak by mal byť do budúcnosti rešpektovaný.

Po odohratí Štefanského kola môžeme konštatovať, že všetci hráči bez výnimky, či už ich vyjadrenia vyzneli viac pozitívne alebo negatívne, sa zachovali maximálne profesionálne, na zápas nastúpili pripravení bojovať za svoj tím a na ľade odovzdali všetko, čím samozrejme už existujúci rozpis zápasov rešpektovali a ničím nespochybnili. Na druhej strane je nespochybniteľné a prirodzené, že hráči si vedia predstaviť aj vhodnejší termín zápasu, ako práve 26.12.2016. Ako uviedol Rastislav Konečný, nejedná sa totiž len o tento dátum, pretože hráči musia prísť na tréning aj 25.12. a niektorí kustódi aspoň na chvíľu musia prísť do kabíny aj 24.12., aby zabezpečili, že hráči budú mať načas vyprané dresy a pripravené všetky ostatné veci potrebné na tréning a zápas.

SIHPA aj jednotliví hráči rozumejú snahe pritiahnuť na štadióny čo najviac ľudí, na čom SIHPA a určite aj hráči ako jednotlivci majú záujem a takúto snahu samozrejme podporujú. Nakoľko mnoho ľudí je 26.12. doma, logicky sa dá očakávať, že na štadión príde viac ľudí. Takže pozrime sa na návštevnosť 32. kola Extraligy, ktoré sa odohralo 26.12.2016:

Hralo sa celkovo 5 zápasov. V Trenčíne sa hral veľmi atraktívny zápas, kedy Dukla nastúpila proti HC Košice. Na zápas prišlo 2.251 divákov, čo oproti predošlým návštevám na trenčianskom štadióne je pekná návšteva. Je ale potrebné povedať, že Trenčín zaznamenal veľmi podobné návštevy bez toho, že by šlo o špeciálne tematické a promované kolo, pretože napríklad 16.9. v zápase proti Nitre prišlo 2.211 divákov, 30.9. proti Liptovskému Mikulášu prišlo 2.039 divákov, 14.10. proti Žiline prišlo 2.130 divákov. Je paradoxné, že divácky rekord v tejto sezóne padol v Trenčíne dňa 21.10. v zápase, kedy Dukla nastúpila práve proti HC Košice. Na trenčiansky štadión vtedy prišlo 2.618 divákov, teda takmer o 400 viac ako počas špeciálneho Štefanského kola.

V Martine sa hralo lokálne derby proti 30 kilometrov vzdialenej Žiline, ktorá podáva v posledných kolách skvelé výkony, na čo boli zvedaví nielen skvelí martinskí fanúšikovia, ale aj fanúšikovia Žiliny. Martin zaznamenal najlepšiu návštevu kola a najlepšiu martinskú návštevu v tejto sezóne, keď tento skvelý zápas videlo 2.855 divákov.

Zvolen nastúpil proti úradujúcemu majstrovi z Nitry a teda o atraktivite tohto súboja niet pochýb. Na štadión prišlo na zvolenské pomery pekných 2.089 divákov. Vo Zvolene ale už tradične má najväčšiu návštevnosť derby proti susednej Banskej Bystrici. Toto stredoslovenské derby sa hralo v tejto sezóne dvakrát, pričom 4.12. prišlo 2.100 divákov a 30.9. dokonca 2.285 divákov.

Nové Zámky nastúpili proti Popradu a na zápas sa prišlo pozrieť 1.213 divákov. Fanúšikov nášho nováčika Štefanské kolo veľmi neoslovilo. Viac divákov videlo napríklad zápas 16.9. proti Košiciam (1.835), 28.10. proti Liptovskému Mikulášu (1.258), 20.11. proti Košiciam (1.689), pričom divácky rekord padol v Nových Zámkoch v lokálnom derby proti Nitre dňa 14.10., kedy na zápas prišlo dokonca 3.862 divákov. Veľmi zaujímavo vyznieva porovnanie zápasu práve proti Popradu zo dňa 21.10., kedy si na štadión v Nových Zámkoch našlo cestu 1.785 divákov, čo je takmer o tretinu viac ako prišlo na rovnaký zápas v rámci slávnostného Štefanského kola. Teda v Nových Zámkoch (NZ:PP) sa opakuje rovnaká situácia, ako sa stala v Trenčíne, kedy na októbrové zápasy s rovnakým súperom (TN:KE) prišlo na štadión viac divákov, ako prišlo počas slávnostného Štefanského kola.

Piaty zápas sa hral v Liptovskom Mikuláši, kam pricestovala Banská Bystrica. Napriek tomu, že išlo o stredoslovenské derby proti lídrovi tabuľky, ktorý predvádza skvelý hokej, nešlo o rekordnú návštevu. Rovnaký počet divákov, 2.150 prišlo aj 14.10. keď sa na Liptove predstavili Košice, 16.9. proti Popradu našlo cestu na liptovský štadión 2.450 divákov a 11.9. si prišlo pozrieť zápas proti majstrovi z Nitry 3.100 divákov. Veľmi zaujímavé ale je, že v rámci piatich zápasov Štefanského kola sa už tretíkrát zopakoval rovnaký scenár, kedy mal Štefanský zápas počas Vianoc proti rovnakému súperovi menšiu návštevnosť, ako počas sezóny (mimo Vianoc). Liptovský Mikuláš nastúpil proti Banskej Bystrici 21.10., kedy tento duel sledovalo 2.530 divákov, čo je približne o nezanedbateľných 400 divákov viac, ako počas Vianoc.

Pokiaľ boli zápasy v rámci Štefanského kola menej navštevované, ako zápasy s rovnakým súperom v pracovné dni, tak nie je možné tvrdiť, že marketingové očakávania a argumenty týkajúce sa vyššej návštevnosti sa potvrdili.

Pozrime na celkovú návštevnosť Štefanského kola. Na všetkých päť štadiónov prišlo dokopy 10.558 divákov. Bola táto návšteva výnimočná? To určite nie. Stačí sa pozrieť na predchádzajúce 31. kolo, ktoré sa odohralo 22.12.2016. Zápasy 31. kola videlo 11.798 divákov. Najvyššia návšteva 31. kola bola v Nitre, kam prišlo 3.107 fantastických nitrianskych fanúšikov, čo je viac ako najlepšia návšteva v rámci Štefanského kola, ktorá ako uvádzame vyššie, bola v Martine (2.855 divákov). Taktiež zápasy 33. kola hraného dňa 28.12.2016 videlo 13.692 divákov, teda viac ako Štefanské kolo. Najvyššia návšteva 33. kola bola v Košiciach, kam prišlo 4.255 divákov. Teda kolo pred, aj kolo po Štefanskom zápase malo vyššiu návštevnosť, ako samotné Štefanské kolo. Štefanské kolo patrí určite k tým viac navštevovaným, ale návštevnosť kola nad 10.000 divákov bola zaznamenaná viackrát v každom doteraz odohranom mesiaci. Boli ale zaznamenané aj vyššie návštevy, napríklad 23. kolo malo návštevnosť 11.206 divákov, 12. kolo videlo 12.109 divákov a 9. kolo videlo 12.155 divákov.

Vráťme sa ale k 31. predvianočnému kolu. Ak je prirodzene divácky úspešnejšie kolo pred Vianocami, ako na Štefana a to bez marketingovej podpory vedenia Extraligy, prečo to nevyužiť a neusporiadať slávnostné Vianočné kolo práve pred Vianocami? Kluby budú spokojné, nakoľko marketingový tím Extraligy im pomôže ešte k lepšej návšteve ako by prišla normálne a zároveň je možné vyhovieť hráčom, ich rodinám a ich blízkym, ktorí často práve kvôli náročnému programu nemajú šancu stretnúť a porozprávať sa so svojimi rodinnými príslušníkmi hrajúcimi hokej počas celého roku. Prečo teda nasilu tlačiť do rozpisu zápasov dátum 26.12.? Prečo teda v ďalších sezónach nevyhovieť hráčom a nevyužiť prirodzené správanie fanúšikov?

Tu SIHPA považuje za vhodné upozorniť na ďalšiu skutočnosť. SIHPA má plné právo komentovať situáciu v slovenskom hokeji a navrhovať zmeny, ktoré považuje za nevyhnutné a prospešné, pretože keď bude snaha hráčom vyhovieť, odrazí sa to na ich výkone a teda celkom určite aj na spokojnosti hokejových fanúšikov. Hráčske asociácie vo svete ovplyvňujú nie len rozpis zápasov, ale zasahujú aj do tréningového procesu jednotlivých klubov. Napríklad v zahraničí je bežné, že hráčska asociácia sa dohodne s klubmi napríklad na tom, že v určitom období môžu mať hráči výlučne jednofázový tréning, ktorý môže trvať maximálne 4 hodiny a končí najneskôr o 13:00 hod. Toto je na Slovensku zatiaľ hudba budúcnosti. Na Slovensku nie je výnimkou, že sa od hráčov vyžaduje, aby sa zúčastňovali na letnej príprave klubu napriek tomu, že v čase letnej prípravy nemajú hráči s klubom uzavretú platnú hráčsku zmluvu a teda hráči nedostávajú v mimosezónnom období žiadne peniaze. Hráči napriek tomu chodia na letné prípravy klubov, pretože ich profesionálny prístup zvíťazí nad priam nemorálnymi požiadavkami klubov (a vlastne aj zdravým rozumom hráčov). V normálnom zamestnaní by ste asi len ťažko prišli do práce, keby ste nedostali zaplatené. O týchto problémoch veľa ľudí nechce ani počuť a sú podstatne závažnejšie ako to, či sa bude hrať Štefanské kolo alebo nie. K obsahu zmlúv sa teraz nemá význam vyjadrovať, tejto tematike sa budeme ale čoskoro venovať v samostatných článkoch.

Pokiaľ hráči chcú dosiahnuť nejakú pozitívnu a zmysluplnú zmenu, nemôžu sa báť vyjadriť svoj názor. Ak nebudú bojovať sami za seba, kto to za nich urobí? Veď povedať svoj názor a vyjadriť svoj osobný postoj na témy, týkajúce sa v tomto prípade predovšetkým profesionálneho života každého hokejistu, je celkom prirodzené, zdravé a každý hráč má na to právo bez toho, že by sa mal niečoho báť. V SIHPA veríme že každý jeden hráč, či je nováčik alebo ostrieľaný kanonier, má rovnaké právo slušne povedať svoj názor a byť rovnocenný partner klubu, veríme v konštruktívny dialóg, spoluprácu a inováciu.

Ak si každý osvojí tieto princípy, na ktorých stojí moderná spoločnosť, nemôže sa stať, že za vyjadrenie svojho názoru bude niekto sankcionovaný.

Sleduj náš Facebook aby si mal čerstvé informácie z prvej ruky!

#GOSIHPA

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.